Przygotowanie szkolnej pracowni medycznej do praktycznego egzaminu zawodowego to kluczowy element w procesie edukacyjnym, który wymaga dokładnego planowania i dostosowania do specyficznych potrzeb różnych kierunków zawodowych związanych z medycyną. Każdy kierunek ma swoje unikalne wymagania dotyczące wyposażenia, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przeprowadzenia egzaminów praktycznych. Szkolne pracownie medyczne podczas praktycznych egzaminów zawodowych muszą spełniać wytyczne Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.
- Dla kierunku OPIEKUNA MEDYCZNEGO do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.03 podstawowym elementem wyposażenia szkolnych pracowni medycznych są fantomy szkoleniowe, które mają na celu ułatwienie słuchaczowi praktykowanie procedur medycznych związanych z osobą chorą, niesamodzielną oraz w różnym wieku. W naszej ofercie są dostępne fantomy do RKO pod postacią dorosłego człowieka oraz dziecka, fantomy geriatryczne, fantomy z narządami wewnętrznymi, fantomy z oparzeniami i ranami. Ważnym elementem zaopatrzenia takowych sal są również fantomy do nauki cewnikowania, manekiny treningowe, modele anatomiczne, plansze anatomiczne, narzędzia medyczne i inne.. Wymienione modele, umożliwiają ćwiczenie procedur medycznych i pielęgniarskich oraz odzwierciedlają różnorodność scenariuszy medycznych, od podstawowej opieki, przez zaawansowane procedury ratunkowe.
- Dla kierunku ASYSTENTKI ORAZ HIGIENISTKI STOMATOLOGICZNEJ do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.01 oraz MED.02 niezbędne są symulatory stomatologiczne, które umożliwiają słuchaczom odczuwać autentyczność wykonywanych zadań w obszarze stosowanych technik i zabiegów stomatologicznych. Pracownie muszą być również wyposażone w modele szczęk, obrazujące różne choroby zębów i sposoby ich leczenia. Sale dydaktyczne dla Asystentki oraz Higienistki Stomatologicznej powinny w swoim wyposażeniu posiadać narzędzia medyczne t.j. zgrzewarka stomatologiczna, lupa, lampa lupa, lampa polimeryzacyjna, skaler, zestaw do koferdamu, pęsety anatomiczne, pęsety chirurgiczne, nożyczki chirurgiczne, igłotrzymacze, imadła, piaskarki, mikrosilniki, turbiny, są one niezbędne do ćwiczenia procedur stomatologicznych i utrzymania wysokich standardów higieny jamy ustnej.
- Dla kierunku TECHNIK STERYLIZACJI MEDYCZNEJ do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.12 wyposażenie pracowni musi obejmować specjalistyczne narzędzia do dezynfekcji, takie jak wanienki, kosze, autoklawy, myjki ultradźwiękowe, oraz zgrzewarki stomatologiczne z obcinarką. Sala powinna posiadać również specjalne, metalowe stoły do pakietowania oraz fantomy BLS. Cały wymieniony asortyment jest kluczowy dla nauki prawidłowych metod sterylizacji i dezynfekcji sprzętu medycznego.
- Dla kierunku TECHNIK MASAŻYSTA do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji MED.10 oprócz fantomów BLS oraz fantomów do nauki masażu, niezbędne jest również wyposażenie w postaci hydraulicznego stołu do masażu, krzesła do masażu, kształtki, masażery wibracyjne, kamienie do masażu z podgrzewaczem oraz urządzenia do drenażu limfatycznego, które umożliwiają praktyczne opanowanie różnorodnych technik masażu.
Ważne jest, aby każde urządzenie było sprawne i odpowiednio przygotowane do użytku. Prawidłowe ustawienie sprzętu jest kluczowe, aby zapewnić efektywny dostęp i wygodę zarówno dla egzaminatorów, jak i uczestników egzaminu praktycznego w wybranym zawodzie. Dobrze zaprojektowane oświetlenie i system wentylacji, a także dostęp do źródeł wody i prądu, są niezbędne dla utrzymania komfortowych i bezpiecznych warunków pracy.
Przestrzeganie tych zasad i szczegółowe przygotowanie sali egzaminacyjnej zgodnie z wymogami każdego kierunku zapewni płynny przebieg egzaminu zawodowego. Staranne przygotowanie sali do egzaminu nie tylko zmniejszy poziom stresu wśród studentów i egzaminatorów, ale także zagwarantuje, że przyszli profesjonaliści będą odpowiednio przygotowani do pracy w swoich dziedzinach, wyposażeni w wiedzę i umiejętności praktyczne, zdobyte w dobrze przygotowanym środowisku egzaminacyjnym.