Poprawnie wykonany zastrzyk domięśniowy jest praktycznie bezbolesny i rodzi małe ryzyko powikłań. Wykonuje się go najczęściej w pośladek, ale można zrobić go również w: mięsień prosty uda, obszerny boczny i mięsień ramienny.
Do ćwiczenia zastrzyków domięśniowych oraz podskórnych, śródskórnych i dożylnych służy: sztuczna skóra, model pośladków i model ręki.

Podstawowe zasady
Domięśniowo podaje się nie więcej niż 5 ml płynu. Strzykawka do iniekcji powinna być większa niż objętość podawanego leku, w celu wykonania aspiracji. Po wbiciu igły, profesjonalista odciąga tłok strzykawki, by upewnić się, że nie trafił w naczynie krwionośne. Jeśli po cofnięciu tłoka pojawi się krew, oznacza to, że igła trafiła w naczynie krwionośne. Aspiracja jest bardzo ważną częścią poprawnego wykonania iniekcji domięśniowej. Jeśli osoba wykonująca zastrzyk pominie ten etap, płyn może trafić do krwiobiegu, zagrażając zdrowiu i życiu człowieka.
W celu prawidłowego wykonania zastrzyku konieczne jest stosowanie się do norm higieny, niezbędne jest umycie rąk i założenie jednorazowych rękawiczek. Dla pacjenta konieczny jest środek odkażający oraz jałowy gazik. Do zastrzyków domięśniowych stosowane są igły ze średnicą 0,8-0,9 mm oraz o długości od 70 mm.

Iniekcja w pośladek
Obserwując pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem ma się wrażenie, że wykonanie zastrzyku w mięsień pośladkowy nie jest niczym skomplikowanym. Natomiast one opanowały tę sztukę do perfekcji. Co prawda mięsień pośladkowy jest duży, jednak ludzie różnią się pod względem proporcji, budowy, kształtów, owłosienia- co młodym adeptom nauk medycznych nastręcza trudności w oznaczeniu miejsca wkłucia.
Jak określić miejsce wykonania zastrzyku? Jedną z metod jest namalowanie na pośladku krzyża bądź koła, które należy podzielić na cztery równe części. Zastrzyk wykonuje się w górnej, zewnętrznej części. Do nauki robienia zastrzyków niezbędny jest model pośladków: https://www.medyczny.eu/produkt/posladek-do-zastrzykow/. Ten model wyposażony jest w punkty orientacyjne (przedni górny kolec biodrowy, tylny górny kolec biodrowy, krętarz większy), dzięki którym ćwiczenia są zbliżone do naturalnej sytuacji. Student może posiłkować się metodą namalowanego koła. Igłę wbija się na głębokość 2/3 jej długości, prostopadle do pośladka, czyli pod kątem 90 stopni. Płyn powinno wstrzykiwać się wolno, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu.

Nauka zastrzyków od podstaw, sztuczna skóra
Zastrzyki domięśniowe należą do najczęściej wykonywanych, a tym samym podstawowych umiejętności przedstawicieli zawodów medycznych. Dzięki ćwiczeniom na sztucznej skórze, studenci uczą się precyzji, nabierają wprawy i pewności siebie. Zarówno na skórze z modułem powrotu krwi jak i skórze do zastrzyków w wygodnej postaci z paskiem, można ćwiczyć iniekcje domięśniowe z płynem.
Właściwa technika, stosowanie się do zasad higieny oraz wykonanie aspiracji, minimalizują ryzyko powikłań i wpływają na komfort pacjenta.