Obydwa zawody łączy stomatolog, praca w podobnych warunkach i kontakt z pacjentem. Natomiast asystentka stomatologiczna i higienistka to dwa różne zawody, które zdarza się, że mylnie postrzegane są w tej samej kategorii. Różnią się one pod wieloma względami, zaczynając od edukacji, a kończąc na uprawnieniach. Szersze kompetencje posiada higienistka stomatologiczna, która między innymi wyręcza dentystę w prostych zabiegach.
W trakcie edukacji na kierunkach asystentka stomatologiczna i higienistka stomatologiczna zastosowanie znajdują symulatory stomatologiczne. Doskonale przygotowują do pracy z pacjentem.

Kompetencje higienistki a asystentki stomatologicznej
Porównanie:
Zawód | Asystentka | Higienistka |
Edukacja | Rok nauki (2 semestry) | 2 lata nauki (4 semestry) |
Kompetencje, obowiązki | Przygotowanie gabinetu i stanowiska dla pacjenta.Asystowanie dentyście podczas zabiegów.Przygotowanie, przechowywanie leków i innych wykorzystywanych w gabinecie środków.Dekontaminacja i przygotowanie narzędzi.Prowadzenie dokumentacji pacjentów. | Oczyszczanie zębów z kamienia i nalotówPolerowanie zębów.Irygacja jamy ustnej przy użyciu aparatury.Lakowanie zębów.Instruktaż dotyczący szczotkowania zębów oraz wpływu diety na uzębienie.Wybielanie zębów. |
Pracownie szkół kształcących przyszłe asystentki i higienistki stomatologiczne powinny być wyposażone między innymi w: unity, narzędzia pracy stomatologa oraz fantomy stomatologiczne.

Rodzaje symulatorów stomatologicznych
W profesjonalnym sklepie medyczny.eu dostępne są symulatory stomatologiczne pod różną postacią. Idealne do nauki zawodu higienistki stomatologicznej i asystentki. Do wyboru:
- popiersie z głową i z opcją montażu do stolika, sprawdź tutaj,
- głowa z mocowaniem na zagłówek,
- jama ustna z uchwytem oraz przezroczystą gumową maską na twarzy.
W każdym z tych symulatorów jest możliwość wymiany szczęki i co ważne nie mają dużych wymagań konserwacyjnych. Za to są wytrzymałe i w pełni odzwierciedlają anatomię człowieka.
Dzięki mocowaniom, fantomy są stabilne podczas pracy. Popiersie oraz jamę ustną z uchwytem mocuje się do stolika. Natomiast symulator głowy z mocowaniem na zagłówek wyposażony jest w metalową płytkę oraz gumki, które zaczepia się na zagłówku.

Na symulatorach stomatologicznych można praktykować różne umiejętności, które są niezbędne szczególnie higienistkom stomatologicznym. Dzięki szerszym kompetencjom od asystentek, wykonują one samodzielnie wiele prostych zabiegów. Co już doceniają mieszkańcy krajów skandynawskich czy Stanów Zjednoczonych, gdzie gabinety higienizacji i profilaktyki są tak samo chętnie odwiedzane jak gabinety stomatologiczne. W Polsce zabiegi higienizacyjne wykonywane są głównie w gabinetach dentystycznych, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Higienistki wychodzą ze swoją ofertą, która póki co jest głównie ofertą gabinetów stomatologicznych, ale mają w nich swoje miejsce do pracy.
Nic tak nie przygotowuje do pracy z pacjentem jak praktyka, można ćwiczyć na fantomach w pracowniach szkoły, ale warto też pomyśleć o symulatorze do domu. Szczególnie przydaje się przyszłym higienistkom stomatologicznym.
Źródło:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000991/O/D20190991-06.pdf