Z badania Barometru Zawodów z 2018 roku wynika, że zawód opiekuna medycznego należy w Polsce deficytowych. Co jest wynikiem starzenia się społeczeństwa, a w konsekwencji odbija się brakami kadrowymi. Stąd nowe podejście do kształcenia w tym zawodzie. Opiekun medyczny, po ukończeniu szkoły na nowych zasadach, ma być profesjonalnie przygotowany do opieki nad osobą chorą i niesamodzielną. Dlatego podczas zajęć praktycznych w pracowniach nie może zabraknąć fantomów pielęgnacyjnych. Które z nich są niezbędne podczas nauki tego zawodu?

Fantom do nauki anatomii i pierwszej pomocy
W trakcie edukacji na kierunku opiekun medyczny, słuchacze poznają anatomię i fizjologię człowieka. Najlepszym rozwiązaniem dla wykładowców i słuchaczy jest nauka na fantomie pielęgnacyjnym, który odwzorowuje anatomię człowieka. W profesjonalnych sklepach medycznych dostępne są wielofunkcyjne fantomy, które służą do nauki anatomii, fizjologii oraz pierwszej pomocy. Przykładem jest fantom pielęgnacyjny obupłciowy, z wymiennymi narządami płciowymi, sprawdź tutaj. Jego możliwości wykorzystania podczas szkolenia przyszłych opiekunów medycznych są duże. Na początek poznanie budowy ciała człowieka. Poza tym na uniwersalnym fantomie słuchacze mogą uczyć się pobierania wymazów, higieny (jamy ustnej, mycia ciała, włosów, oczu) oraz pierwszej pomocy.

Fantom do nauki pielęgnacji uszkodzonej skóry, odleżyn i po amputacji
Na zlecenie lekarza bądź pielęgniarki, opiekun medyczny kształcący się na nowych zasadach, będzie wykonywał wybrane zabiegi pielęgnacyjne i niektóre czynności medyczne. Musi znać między innymi rodzaje odleżyn oraz sposoby zapobiegania im. Wie jak się zachować w sytuacji oparzenia i zranienia. Dlatego niezbędne w procesie kształcenia opiekunów medycznych są wielofunkcyjne fantomy, imitujące różnego rodzaju uszkodzenia ciała:
- owrzodzenia,
- odleżyny,
- po szyciu,
- złamania otwarte,
- po amputacji kończyny.
Dodatkowo ten fantom: https://www.medyczny.eu/produkt/fantom-pielegnacyjny-oparzenia/, poza wymienionymi powyżej atrybutami, umożliwia ćwiczenia związane z odsysaniem dróg oddechowych, podaniem tlenu z koncentratora, wykonaniem inhalacji, pierwszą pomocą. Można też trenować na nim wkłucia i zastrzyki. A wśród obowiązków opiekuna medycznego jest podawanie leków drogą pokarmową, oddechową bądź właśnie podskórnie.
Dzięki wielozadaniowym manekinom słuchacze szkół kształcących na kierunkach medycznych, są lepiej przygotowani do pracy. Obeznani z budową człowieka, śmielej stawiają pierwsze zawodowe kroki.
Źródło: